Bilişim Teknolojilerinin Temelleri

Klavye ve fare seçiminde hangi noktalara dikkat edilir?

Bir klavye veya farede nelere dikkat etmelisiniz ve sıradaki kitinizi satın alırken seçenekleriniz nelerdir?

Birçok seçenek var, ama neden rahatsız? Çoğumuz içinde fare ve klavye bulunan bir bilgisayar satın alıyoruz, o halde neden daha fazla çevre birimi satın almak için fazladan para yatıralım?

Bununla birlikte, birkaç istisna dışında, yeni bir bilgisayarla birlikte verilen klavye ve fare genellikle çok basittir ve işi hallederken çok daha iyi olabilirler.

Klavye ve fare seçiminde hangi noktalara dikkat edilir?
Klavye ve fare seçiminde hangi noktalara dikkat edilir?

Hem klavyeyi hem de fareyi çok sık kullanıyoruz, ancak bunlara gerektiği kadar dikkat etmiyoruz. Çalışırken, oyun oynarken veya dinlenirken sürekli arkadaşlarımızdır. En uygun çevre birimlerine sahip olmak mantıklıdır.

Bu satın alma kılavuzunda, satın almak isteyebileceğiniz klavye ve fareler ve satın al düğmesine basmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken şeyler hakkında size birkaç ipucu vermeye çalışacağız.

Ergonomi

Oldukça yakın zamana kadar kimsenin duymadığı bir kelime ama şimdi her yerde. Görünüşe göre günümüzde her elektronik ürün ‘ergonomik’ olarak etiketleniyor.

Elbette piyasaya çıkan her fare ve klavye ergonomik özellikleriyle en azından kendi PR ekibi tarafından övülmektedir. Yine de, ciddiye almamız gereken bir şey.

Faremizi ve klavyemizi kullanmak için çok fazla zaman harcadığımız için, bunların konforu artıracak ve zorlanma veya yaralanma riskini azaltacak şekilde tasarlanmaları gerekir.

Kablolu mu kablosuz mu?

Sonsuz tartışma. Pek değil. Hangisini tercih ettiğimizi hemen hemen hepimiz biliyoruz ama her birinin artıları ve eksileri var.

Kablosuz cihazlar daha kullanışlıdır ve masanın her tarafında kablo izi bırakmazlar. Ayrıca hem klavye hem de fare için yedek bir USB bağlantı noktası bulmanız gerekmez.

Kablosuzun dezavantajı ve aksine kablolu cihazların iyi tarafı, sinyallerini kaybedebilmeleri, komutlara yanıt vermelerinin daha uzun sürmesi ve can sıkıcı bir şekilde pillerinin bitebilmesidir.

Yani paranı ödüyorsun ve seçimini yapıyorsun. Yine de, seyahat ederken veya hareket halindeyken kablosuz fare ve dizüstü bilgisayar ideal bir kombinasyondur.

Tabii ki, hangi klavyeyi alacağınıza karar vermede büyük bir faktör, onu ne için kullanacağınızdır.

Bir oyuncu mekanik bir cihaza veya duyarlı bir membran klavyeye bakarken, ofis çalışanları daha çok konfor ve tasarım arayacaktır.

Bazı klavyeler farklı görevler için kullanılabilir, bu nedenle en çok ihtiyaç duyduğunuz özelliklere öncelik vermek doğru cihazı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Klavye alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bağlantı

Bunu daha önce kısaca ele aldık ama buradaki temel seçim kablolu veya kablosuz.

Kablolu bir bağlantıyla, klavye gücünü bilgisayarın USB bağlantı noktasından çekeceğinden pillerin şarjını kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Dezavantajı, masanın üzerinden kıvrılan tellerin dolanmasıdır.

Kablosuz klavyeler, hemen hemen her cihaz artık tak ve çalıştır özelliğinde olduğu için kablolu çeşitler kadar kullanışlıdır. Kurulumları son derece kolaydır, genellikle Bluetooth veya küçük bir USB dongle ile çalışırlar.

Kablosuz klavyeler biraz daha pahalı ve biraz daha az duyarlı olma eğilimindedir, bir oyuncu genellikle kablolu bir sürümü tercih eder.

Normal kullanım için, çoğumuz kablosuz bir modeli tercih ediyor gibi görünse de, kablolu veya kablosuz klavyeler arasında seçim yapmak için çok az şey vardır.

Klavye türleri

Klavyeler arasındaki en büyük fark, kullanılan anahtar türleridir.

Masaüstü veya standart klavye

Çoğu bilgisayarla sağlanan ve çoğumuz tarafından kullanılan tür. Tüm standart klavyelerde QWERTY tuşları bulunur, ancak kafa karıştırıcı bir şekilde hepsinde sayısal tuş takımı bulunmaz.

Sayısal tuş takımının olmaması, klavyenin işlevselliğinin yanı sıra boyutunu da etkileyecektir.

Çoğu klavyede home, end ve Windows gibi bazı özel işlev tuşlarının yanı sıra temel medya kontrolleri bulunur.

Standart klavyelerde genellikle makas anahtarları bulunur. Her tuşun altında bir piston bulunan uzun ömürlü ve güvenilir tuşlardır. Bu, daha hızlı, daha doğru yazma için daha kısa tuş hareketi sağlar.

Bütçe klavyeleri, silikon kubbe anahtarlarına sahip olma eğiliminde olacaktır. Zarlar her tuşun altındadır ve kayıt için tuşa tam olarak basılması gerekir. Etki, yaylı, oldukça zorlanmış bir yazma mekanizmasıdır. Anahtarların kullanım ömrü makaslı anahtarlara göre çok daha kısadır.

Oyun veya mekanik klavyeler

Oyun klavyeleri, standart çeşitlerden daha fazla özelliğe sahiptir. İşlevler programlanabilir makro komutlarıyla özelleştirilebilir, değiştirilebilir WASD tuşları birçok oyun kartında bulunan bir özelliktir ve anti-ghosting teknolojisi ciddi oyuncular için kesinlikle gereklidir.

Arkadan aydınlatmalı klavye

USB geçiş bağlantı noktaları, yerleşik yazılım ve metal kasa gibi özellikler de bu klavyelerde bulunabilir.

Hepsi olmasa da çoğu oyun klavyesinde LED arka aydınlatma bulunur. Harika görünmenin yanı sıra, aydınlatma genellikle oynanan oyuna göre değişmek üzere programlanabilir. Aydınlatma, tek tek tuşları hızlı bir şekilde seçmek için bir oyun yardımı olarak da kullanılabilir.

Ancak bunlar ile standart klavyeler arasındaki temel fark mekanik tuşlardır.

Renklerine göre sınıflandırılan anahtarlarla farklı mekanik klavye türleri vardır, bunlarla ilgili bilgileri buradan okuyabilirsiniz. Tüm mekanik klavyeler, daha kısa bir tuş hareketi ile çok dokunsaldır ve bir tuşa basıldığında tatmin edici bir tıklama üretir.

Ancak, bu klavyeler sadece oyuncular için değildir. Dokunmatik daktilolar için idealdirler. Çoğu daktilo mekanik klavye kullandığında, başka bir klavyeye geri dönmek istemezler.

Ancak, bir uyarı kelimesi, bazı klavyeler çok yüksek olabilir. Başkalarıyla birlikte bir ofisteyseniz iki kez düşünmek isteyebilirsiniz. Veya başkalarının sürekli tıkırtıdan rahatsız olmasını gerçekten umursamıyorsanız, kendinize bir çift kulaklık satın alın.

Diğer oyun klavyeleri

Mekanik klavyelerle ilgili bir sorun fiyattır. Çok pahalı olabilirler ve alt uç panolar bile genellikle bir klavye için ödemek istediğimizin çok ötesinde bir fiyat aralığındadır.

Membran klavyeler daha uygun fiyatlıdır ve üreticiler artık performanslarını artırmak için teknolojiyi geliştirmektedir.

Bazı mükemmel membran klavyeler bulabilirsiniz ve mekanik modeller kadar duyarlı olmasalar da orta seviye oyuncular için kesinlikle yeterince iyiler. Ayrıca arkadan aydınlatma da dahil olmak üzere birçok özelliğe sahiptirler ve çok daha uygun maliyetlidirler.

Mekanik his

Nispeten yeni bir tür olan bu klavyeler, mekanik bir klavye gibi görünür ve ses çıkarır. Arkadan aydınlatmaya ve diğer özelliklere sahiptirler ve ayrıca mekanik bir tahtanın tatmin edici tıkırtı sesine ve dokunsal hissine sahiptirler. Makro kayıt işlevlerine bile sahip olabilirler. Ancak, çok daha ucuzdurlar.

Bütçesi kısıtlı bir oyuncuysanız ancak mekanik bir cihazın görünüm ve hissini istiyorsanız, mekanik bir klavye ideal çözümdür.

Taşınabilir klavyeler
Çok daha kompakt ve genellikle kablosuz olan bu taşınabilir cihazlar, taşınmak üzere tasarlanmıştır ve herhangi bir PC veya dizüstü bilgisayar ile kullanılabilir. Sayı tuşlarına sahip olmayacaklar, genellikle katlanabilirler ve son derece hafifler.

Özellikler

Hangi klavye tipine karar verirseniz verin, sahip olduğu özelliklere ve aklınızdaki amaca uygun olup olmadığına bakmak isteyeceksiniz.

Çoğu tam boyutlu klavyede kısayol tuşları veya medya düğmeleri bulunur. Kısayol tuşları, kullanıcının tek bir düğmeye basarak farklı görevleri gerçekleştirmesini sağlarken, medya düğmeleri ses seviyesini değiştirir, videoyu hızlı ileri alır, vb. Hangi özel işlev tuşlarına sahip olduğunu görmek için her klavyenin ürün açıklamasını kontrol edin.

Belgeleri dışarı atmak veya veri girmek için klavyeyi kullananlar, multimedyayı ne kadar etkili bir şekilde kontrol ettiğinden çok rahatlığı ve ergonomik özellikleriyle ilgilenecekler.

Ergonomi son derece önemlidir, ancak muhtemelen bir farede daha önemlidir, ancak birçok klavye, bilekler üzerindeki etkiyi azaltmak ve RSI ve diğer zorlama riskini azaltmak için tasarlanmıştır. Ergonomik klavyeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Veri girişleri ayrıca on tuşlu sayısal tuş takımına sahip bir klavyeye ihtiyaç duyacaktır. Bir sisteme veya elektronik tabloya veri girmek, özel bir sayısal tuş takımı ile çok daha kolaydır.

Fare Satın Alma Rehberi

Fare en çok kullandığımız çevre birimidir. Genel olarak, onu seçmek için çok fazla zaman harcamamamıza ve çoğu zaman sadece PC’mizle birlikte verileni tutmamıza rağmen. Yeni bir tane almaya karar verirsek, genellikle bulabileceğimiz en ucuza karar veririz. Sonuçta fare faredir değil mi?

Pek değil. Evet, hangi fareye sahip olursanız olun, temel olarak hareket ettirin ve tıklayın, ancak en iyi fareyi bulmak için gördüğünüz ilk veya en ucuzu seçmekten daha fazlası var.

Elbette, bilgisayarınızla birlikte gelen genel modeli değiştirmek isteyeceksiniz. Peki, neye bakmalısınız?

Ergonomi

Muhtemelen yeni bir fare alırken düşünmeniz gereken en önemli şey. Birçok fare ergonomik olduğunu iddia eder, ancak hepsi değildir.

Mouse’u o kadar çok kullandığımız için hem rahat olması hem de bileklerimiz üzerindeki baskıyı azaltması gerekiyor. Ağrılar ve zorlanmalar, fareyi saatlerce kullanan bizler için çok gerçek bir sorundur, oyuncular ve ofis çalışanları özellikle risk altındadır.

Ergonomik olarak tasarlanmış bir fare ve tüm fiyat noktalarında mevcutturlar, bileği gereksiz zorlamaları önleyerek rahat bir pozisyonda konumlandırır.

Fare satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Bağlantı

Kablolu mu kablosuz mu? Karar gerçekten kişisel tercihlere bağlı.

Kablosuz farelerle masanın etrafında dolaşan dağınık ve can sıkıcı kablolar yoktur, ancak yine de kablolu bir farenin pilleri asla bitmez.

Kablolu bir fare kelimenin tam anlamıyla sizi bilgisayarınıza bağlarken, kablosuz bir model makineden uzakta kullanılabilir ve farklı bilgisayarlarda kullanmak üzere yanınıza alınabilir.

Her iki fare türü de değerli bir USB yuvasını kaplar, kablolu bir fare doğrudan ona takılırken kablosuz kuzeninin alıcısının USB bağlantı noktasına takılı olması gerekir.

Bununla birlikte, bazı farelerde, uyumlu bir dizüstü bilgisayarla bu USB yuvasını serbest bırakacak yerleşik Bluetooth bulunur. Buradaki dezavantaj, Bluetooth bağlantısını sürdürmenin bazen bir sorun olabilmesidir. Ek olarak, Bluetooth fareler diğer kablosuz ve kablolu çeşitlerden daha pahalıdır.

Oyuncular, yanıt oranı kablosuz bir modelden çok az daha iyi olduğu için genellikle kablolu bir fareyi seçecektir, ancak normal günlük kullanım için ikisi arasında çok az fark vardır.

Optik mi yoksa lazer fare mi tercih etmelisiniz?
Bir lazer fare (genellikle) bir optik modelden daha yüksek bir DPI’ye sahip olacaktır. Bu, daha hassas olduğu ve daha doğru izleme sağladığı anlamına gelir. Ancak, bir oyuncu veya grafik tasarımcı değilseniz, ekstra hassasiyetin sizin için o kadar önemli olması pek olası değildir.

Maliyet açısından, bir lazer fare tipik olarak karşılaştırılabilir bir optik fareden biraz daha pahalı olacaktır.

Boyut

Seyahat alternatifleri olsa da çoğu fare tam boyutlu olarak etiketlenir. Seyahat farelerine bazen ‘mini’ denir ve kafa karıştırıcı bir şekilde orta boy olarak tanımlanan bazı fareler vardır.

Seyahat fareleri açıkçası diğer türlere göre daha küçük ve daha hafiftir. Seyahat ederken, işe gidip gelirken veya farklı yerlerde çalışırken bir dizüstü bilgisayar çantasına koymak için idealdirler.

Daha küçük elleri olan kişiler, genellikle standart bir versiyondan daha rahat bir seyahat modeli bulacaktır ve ana fareniz olarak kullanılmaması için hiçbir neden yoktur.

Tüm üreticiler arasında benzer olma eğiliminde olsalar da, tam boyutlu fareler için standart boyutlar yoktur. Bununla birlikte, bazı modeller diğerlerinden belirgin şekilde daha büyüktür, bu nedenle incelemelere dikkat etmek yardımcı olabilir.

Programlanabilir düğmeler

Kaydırma tekerleği ile birlikte sol ve sağ düğmeler tüm farelerde bulunur, ancak bazılarında işlevselliği artırmak için ekstra programlanabilir düğmeler de bulunur. Bu düğmeler, web taramasını kontrol etmekten makroları kaydetmeye kadar çeşitli görevleri gerçekleştirebilir.

Oyun faresi

DPI ile 10000’e kadar oyun faresi son derece hassas olabilir ve en üstte bir dizi farklı özelliğe sahiptir. Bunlar, istatistikleri takip edebilen veya işlevleri etkinleştirebilen yerleşik yazılımlar, programlanabilir düğmeler ve LED aydınlatma içerebilir.

Düğmeler, standart bir fareye göre daha duyarlı olacak ve çok sayıda benzersiz ve yenilikçi tasarım arasından seçim yapabilirsiniz.

Ebuyer blogundan bu makaleyi okuyarak oyun fareleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Trackball

Artritten muzdarip olanlar veya standart bir fareyi hareket topunu kullanmakta zor bulanlar için ideal çözüm olabilir. Top çok hassastır ve çok yönlü tasarımı, herkes için uygun oldukları anlamına gelir.

Hangi fareyi seçmelisiniz?

Sonuç olarak, hangi fareyi almaya karar vereceğiniz, onu ne için kullanacağınıza bağlıdır. Oyuncular, genellikle kablolu, yüksek (veya ayarlanabilir) DPI’lı ve çok sayıda programlanabilir düğmeli bir lazer fareye ihtiyaç duyacaklar.

Öte yandan ev ve ofis kullanıcıları, kapsamlı kullanımla başa çıkabilecek güvenilir ve rahat bir fare bulmakla daha fazla ilgilenecekler.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.