Bilişim Teknolojilerinin Temelleri

İnsan vücudunda elektrik yükü var mıdır? Varsa bu elektrik nasıl oluşmaktadır?

İnsan vücudunda bile elektrik her yerdedir. Hücrelerimiz elektrik akımlarını iletmek için uzmanlaşmıştır. Sinir sisteminin vücuda ve beyne sinyaller göndermesi için elektrik gereklidir, bu da bizim hareket etmemizi, düşünmemizi ve hissetmemizi mümkün kılar.

Peki hücreler elektrik akımlarını nasıl kontrol eder?

Vücudumuzdaki sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elementlerin belirli bir elektrik yükü vardır. Neredeyse tüm hücrelerimiz, iyon adı verilen bu yüklü elementleri elektrik üretmek için kullanabilir.

Hücrenin içeriği bir hücre zarı ile dış ortamdan korunur. Bu hücre zarı, yalnızca belirli maddelerin hücre içine ulaşmak için geçebileceği bir bariyer oluşturan lipidlerden oluşur. Hücre zarı sadece moleküllere bariyer işlevi görmez, aynı zamanda hücrenin elektrik akımı üretmesi için bir yol görevi görür. Dinlenme hücreleri içeride negatif yüklenirken, dış ortam daha pozitif yüklüdür. Bu, hücrenin içindeki ve dışındaki pozitif ve negatif iyonlar arasındaki hafif bir dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Hücreler, yüklü iyonların membrandan içeri ve dışarı akmasına izin vererek bu yük ayrımını gerçekleştirebilirler. Hücre zarı boyunca yüklerin akışı, elektrik akımlarını üreten şeydir.

Hücreler, hücre yüzeyinde bulunan ve belirli iyonların geçmesi için bir açıklık oluşturan proteinlerle zar boyunca belirli yüklü elementlerin akışını kontrol eder. Bu proteinlere iyon kanalları denir. Bir hücre uyarıldığında, pozitif yüklerin hücreye açık iyon kanalları yoluyla girmesine izin verir. Hücrenin içi daha sonra daha pozitif yüklü hale gelir ve bu da eylem potansiyeli adı verilen elektrik darbelerine dönüşebilen başka elektrik akımlarını tetikler. Vücudumuz, doğru hareketleri, düşünceleri ve davranışları başlatmak için belirli eylem potansiyeli kalıplarını kullanır.

Elektrik akımlarındaki bir kesinti hastalığa neden olabilir. Örneğin, kalbin pompalanması için hücrelerin, kalp kasının doğru zamanda kasılmasına izin veren elektrik akımları oluşturması gerekir. Doktorlar, elektrokardiyogram veya EKG adı verilen bir makine kullanarak kalpteki bu elektrik darbelerini bile gözlemleyebilirler. Düzensiz elektrik akımları, kalp kaslarının doğru şekilde kasılmasını engelleyerek kalp krizine neden olabilir. Bu, elektriğin sağlık ve hastalıktaki önemli rolünü gösteren sadece bir örnektir.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.