Bilişim Teknolojilerinin Temelleri

Ekran Kartı Nedir? Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran kartı, bilgisayarların içerisinde bulunan program ve oyun gibi görsel içerikleri ekrana doğru bir şekilde yansıtmaya yardımcı olan materyallerdir. Bilgisayarın iç mekanizmasında bulunan mikroişlemci(CPU)’den aldığı verileri görüntüye dönüştüren ekran kartları, bilgisayarın anakart sistemi üzerinde bulunan slotlara bağlanarak kullanıma hazır hale gelir.

Ekran kartları bilgisayarların anakart, mikroişlemci, monitör ve belleğini kullanır. Ekran kartı yanarsa ne olur sorusunun cevabı sıklıkla merak edilir. Ekran kartı yanması durumunda kart tamir edilebilecek bir durumda ise bir uzmandan yardım alarak kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz fakat büyük hasarlarda kartın değiştirilmesi gerekir. Yanan bir ekran kartı, bilgisayarınızın monitöre görüntüyü yansıtmamasının yanı sıra bilgisayarın anakartına da hasar verebilir.

Ekran Kartı Nedir? Ekran Kartı Ne İşe Yarar?
Ekran Kartı Nedir? Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran kartları, içerisinde belirli bir bellek kapasitesi barındırır. Grafiklerin kesintisiz ve canlı bir şekilde ekrana yansımasına yardımcı olan kapasite alanı, ekran kartı belleği nedir sorusunun yanıtı olarak gösterilebilir. Bu bellek, bilgisayarınızın içerisinde bulunan Video RAM (Görüntü Belleği) ile uyumlu bir kapasiteye sahip olmalıdır. Video RAM’ler, görüntü içerisindeki grafikleri işlemcisi içerisine alarak onları saklar. Görüntü belleğinin boyutu, görüntüyü yansıtma performansıyla doğru orantılıdır. Görüntüyü kaliteli bir şekilde monitöre aktarabilmeniz adına Video RAM belleğinin geniş bir kapasiteye sahip olması gerekir.

Özellikle oyun tutkunları tarafından yakından takip edilen ekran kartı modellerinin masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için üretilen birçok seçeneğine rastlamak mümkündür.

Ekran kartına dair daha detaylı bilgi için ise derlediğimiz yazıyı okuyabilirsiniz. İşte ekran kartı ne işe yarar sorusunun ve daha pek çok sorunun yanıtı…

Ekran Kartı Modeli Nasıl Öğrenilir?

Ekran kartı nedir sorusu sık  sık merak edilen bir sorudur. Bilgisayarların anakartı içerisine yerleştirildikten sonra belirli bellek kapasitesi üzerinden görüntüleri hafızasına aktararak monitöre yansıtan elektronik işlemciye ekran kartı denir.

Ekran kartları, bilgisayarla uyumlu olduğu takdirde kullanıcılara yüksek çözünürlükler üzerinden kaliteli bir bilgisayar kullanımı deneyimi elde etmelerine yardımcı olur. Kartın işletim sistem içerisinde bulunan bellek kapasitesi ne kadar yüksek ise, görüntü çözünürlüğü de bir o kadar yüksek bir şekilde ekrana aktarılır.

Ekran kartı model öğrenme için birkaç farklı yola başvurabilirsiniz. Modelin teknik özelliklerini öğrenmenin birinci yolu, bilgisayarınıza kart ile uyumlu bir program kurmaktır. İkinci ve ilkine nazaran daha popüler bir yöntem ise, Windows kullanıcıları için sırasıyla Başlat menüsündeki Çalıştır seçeneğini seçtikten sonra çıkan penceredeki kutuya dxdiag yazarak enter tuşuna basmaktır. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra açılan ekranın sol üst kısmında bulunan ekran sekmesine tıklayın. Ekran sekmesine tıkladıktan sonra Aygıt bölümünde yazan bilgiler, ekran kartınızın modeli hakkındaki teknik bilgileri gösterir. Aygıt bölümünde kartınız hakkında herhangi bir bilgi yer almıyor ise, bu durum harici bir ekran kartı kullandığınızın göstergesidir.

Ekran kartı değiştirme işleminde de çok titiz davranmanız gerekir. Değişim esnasında anakart haznesi, içerisine toz ya da su gibi anakarta hasar verebilecek dış etkenlerden uzak tutulmalıdır. Ekran kartının anakarta tutunmasına yardımcı olan dişler bükülmemeli ve doğru bir yönde takılmalıdır. Anakart içerisinde bulunan slotların renkleri, ekran kartını hangi yönde takacağınız konusunda size kılavuzluk edecektir.

Ekran Kartı Neden Bozulur? Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ekran kartları, belirli bir bellek ve performans üzerinden görüntüye yönelik verilerine hafızasına kaydederek bilgisayar monitörüne yansıtan cihazlar olarak bilinir. İçerisinde kendi RAM belleğini barındırmayan kartlar, onboard ekran kartı nedir sorusunun cevabı olarak tanımlanabilir. Onboard bir diğer adıyla paylaşımlı ekran kartları, bilgisayarın kendi RAM belleğinden yardım alarak çalışır.

Paylaşımlı kartlar, bilgisayarınızın sahip olduğu boş hafıza alanının yüzde biri ila yüzde beşi aralığını kullanır. Onboard türü kartlar, bilgisayarın pil gücü performansı açısından da size avantajlar sunar. Kendine ait bir RAM belleğe sahip olmayan paylaşımlı kartlar, batarya gücü konusunda tasarruflu bir kullanım elde etmenize yardımcı olur. Özellikle oyun ve grafik programlarında işlevsel bir kullanım elde etmek adına tercih edebileceğiniz ekran kartları, birçok model ve performans gücü üzerinden kullanıcılara sunuluyor.

Ekran kartı neden bozulur sorusunun birçok farklı yanıtı olabilir. Isı, ekran kartlarının bozulma konusunda en büyük etkenlerden biridir. Uzun vadede yüksek voltaja maruz kalan kartların içerisindeki çipler ısınma sonucunda yanarak işlevsiz bir hal alır. Ekran kartlarının kendi içerisinde barındırdıkları fan bir diğer adı ile soğutucular, çiplerin ve diğer sistem elemanlarının ısıdan etkilenmesini önleyen materyallerdir. Ekran kartı kutusu, bilgisayarın harici anakart girişi haricinde dizüstü ya da masaüstü cihazlara bağlanarak görüntü kalitesinin ikiye katlanmasına yardımcı olan ek parçalardan biridir.

Ekran kartı kutu seçenekleriyle dilediğiniz oyunu yüksek çözünürlük kalitesi üzerinden oynayabilir, gerçekçi renkler, kontrast ve gölge gibi görüntü odaklı detaylar üzerinden oyun keyfinizi iki katına çıkarabilirsiniz. Ekran kartı seçimlerinde ekran kartı bilgilerine göz atarak modelin bilgisayarınız için uyumlu olup olmadı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Kampanya ve indirim dönemlerini takip edebilir, dilediğiniz model ekran kartı ucuz fiyatlanlarına göz atarak ihtiyacınıza yönelik ürünü satın alabilirsiniz.

Her Bütçeye ve Kullanım Alanına Yönelik Ekran Kartı Modelleri

Ekran kartı fiyatları model, bellek kapasitesi ve işlemci gücü gibi kategoriler içerisinde birbirleri arasında değişiklik gösterir. Ekran kartları, paylaşımlı (onboard) ve paylaşımsız (dedicated) olarak iki farklı kategori içerisinden kullanıcılara sunulur. Bilgisayarınızın anakart bölümü dışında da kullanabileceğiniz harici kart kutularına da göz atarak bilgisayarınızın görüntü kalitesini iki katına çıkarabilirsiniz.

Ekran kartı markalarının kullanıcılara sunduğu ürünler arasında da fiyat farkına rastlamak olasıdır. Birçok kart çeşidi içerisinden ihtiyacınıza yönelik bir model tercih etmenin yanı sıra, bilgisayarınıza uyumlu bir kart tercih ederek yüksek görüntü kalitesinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Ekran kartı desteği, özellikle büyük ekran kartlarının zaman içerisinde yamulma ya da şeklinin bozulmasına karşı kartın sabit bir şekilde durmasına yarayan bilgisayar aksesuarıdır. Ekran kartlarının beyni, GPU (Grafik İşlemci) olarak adlandırılır ve aktarılacak tüm görüntü grafiklerinin detayları, GPU tarafından kartın hafızasına işlenir. Ekran kartı listesiiçerisinde sıralanan ekran kartları karşılaştırmalarına göz atarak bilgisayarınızın görüntü performansına katkı sağlayabilir, oyun ya da grafik bazlı programları kesinti yaşamaksızın kullanım deneyi elde edebilirsiniz.

Bilgisayarların olmazsa olmaz ekipmanlarından biri olan ekran kartları, bilgisayarın performansını yükseltme amacıyla da kullanılabilir.Ekran kartı indirimlerini takip ederek bütçenize ve bilgisayarınıza en uygun modeli rahatlıkla bulabilirsiniz.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.