Bilişim Teknolojilerinin Temelleri Nesnelerin İnterneti

Dijital İkiz Nedir ?

Dijital ikizler, veri bilimcilerin ve BT uzmanlarının gerçek cihazlar oluşturulup dağıtılmadan önce simülasyonları çalıştırmak için kullanabilecekleri fiziksel cihazların sanal kopyalarıdır.

Dijital ikiz teknolojisi, üretimin ötesine geçti ve Nesnelerin İnterneti, yapay zeka ve veri analitiğinin birleşen dünyalarına taşındı.

Daha karmaşık ‘şeyler’ veri üretme becerisiyle bağlantılı hale geldikçe, dijital bir eşdeğerine sahip olmak, veri bilimcilere ve diğer BT uzmanlarına en yüksek verimlilik için dağıtımları optimize etme ve diğer olasılık senaryoları oluşturma yeteneği verir.

Dijital İkiz Nedir?

Dijital ikiz, fiziksel bir nesnenin veya sistemin dijital bir temsilidir. Dijital ikizlerin arkasındaki teknoloji, binalar, fabrikalar ve hatta şehirler gibi büyük öğeleri içerecek şekilde genişledi ve bazıları, insanların ve süreçlerin dijital ikizlere sahip olabileceğini söyledi ve konsepti daha da genişletti. Fikir ilk olarak NASA’da ortaya çıktı: Yerde yörüngedeki sorunları aynalamak ve teşhis etmek için kullanılan erken uzay kapsüllerinin tam ölçekli maketleri, sonunda yerini tamamen dijital simülasyonlara bıraktı.

Ancak Gartner, dijital ikizleri 2017 için en iyi 10 stratejik teknoloji trendinden biri olarak adlandırdıktan sonra, üç ila beş yıl içinde ‘milyarlarca şey dijital ikizler, fiziksel bir şeyin dinamik bir yazılım modeli veya Sistemi ‘. Bir yıl sonra Gartner, ‘2020 yılına kadar tahmini 21 milyar bağlı sensör ve uç nokta ile dijital ikizlerin yakın gelecekte milyarlarca şey için var olacağını’ söyleyerek dijital ikizleri bir kez daha en önemli trend olarak adlandırdı.

Temelde, bir dijital ikiz, bir fiziksel nesne veya sistem hakkında gerçek dünya verilerini girdi olarak alan ve çıktı olarak bu fiziksel nesnenin veya sistemin bu girdilerden nasıl etkileneceğine dair tahminler veya simülasyonlar üreten bir bilgisayar programıdır.

Dijital ikiz nasıl çalışır?

Dijital bir ikiz hayatına, genellikle veri bilimi veya uygulamalı matematik uzmanları tarafından inşa edilmeye başlar. Bu geliştiriciler, taklit edilen fiziksel nesnenin veya sistemin altında yatan fiziği araştırır ve bu verileri, dijital alanda gerçek dünyadaki orijinali simüle eden bir matematiksel model geliştirmek için kullanır.

İkiz, gerçek dünyadaki bir meslektaşından veri toplayan sensörlerden girdi alabilecek şekilde inşa edilmiştir. Bu, performans ve potansiyel sorunlara ilişkin içgörüler sunan süreçte ikizin fiziksel nesneyi gerçek zamanlı olarak simüle etmesini sağlar. İkiz aynı zamanda fiziksel karşılığının bir prototipine dayalı olarak da tasarlanabilir, bu durumda ikiz ürün geliştirilirken geri bildirim sağlayabilir; Bir ikiz, herhangi bir fiziksel versiyon oluşturulmadan önce kendisi bir prototip görevi görebilir.

Süreç, dünya ticaretinin çoğunu taşıyan devasa konteyner gemilerinin dijital ikizlerini yaratan bir şirket olan Eniram’ın bu gönderisinde ayrıntılı bir şekilde özetleniyor – son derece karmaşık bir tür dijital ikiz uygulama. Bununla birlikte, dijital bir ikiz, istediğiniz kadar karmaşık veya basit olabilir ve onu oluşturmak ve güncellemek için kullandığınız veri miktarı, fiziksel bir nesneyi ne kadar hassas bir şekilde simüle ettiğinizi belirleyecektir. Örneğin, bu eğitim, kilometreyi hesaplamak için sadece birkaç giriş değişkeni alarak, bir arabanın basit bir dijital ikizinin nasıl oluşturulacağını ana hatlarıyla açıklamaktadır.

Dijital ikiz kullanım durumları

Bu iki dijital ikiz örnek – araba ve kargo gemisi – size potansiyel kullanım durumları hakkında fikir verir. Uçak motorları, trenler, açık deniz platformları ve türbinler gibi nesneler, fiziksel olarak üretilmeden önce dijital olarak tasarlanıp test edilebilir. Bu dijital ikizler, bakım işlemlerine yardımcı olmak için de kullanılabilir. Örneğin, teknisyenler, bir ekipman parçası için önerilen bir düzeltmenin fiziksel ikizi uygulamadan önce çalışıp çalışmadığını test etmek için bir dijital ikiz kullanabilir.

Dijital ikiz iş uygulamaları birkaç sektörde bulunur:

Üretim  dijital ikizlerin piyasaya sürülmelerinin muhtemelen en uzak olduğu alandır; fabrikalar, süreçlerini simüle etmek için zaten dijital ikizler kullanıyor.

Otomotiv zaten telemetri sensörleri takıldığı için otomotiv dijital ikizleri mümkün hale geldi, ancak daha fazla otonom araç yola çıktıkça teknolojinin iyileştirilmesi daha önemli hale gelecek.

Sağlık, yukarıda bahsettiğimiz insanların dijital ikizlerini üreten sektördür. Yara bandı boyutundaki sensörler, bir hastanın sağlığını izlemek ve tahmin etmek için kullanılan dijital bir ikize sağlık bilgilerini geri gönderir.

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.