Bilişim Teknolojilerinin Temelleri Genel

Anakart (mainboard), ismini nereden almış olabilir ve neden anakart denilmiştir?

Anakart olarak adlandırılır çünkü bilgisayardaki ana devre kartıdır ve içine başka devre kartları takılarak genişletilebilir. Bu uzantılara yardımcı panolar denir.

Wikipedia, tarihsel olarak bir “anakart”ın bu şekilde genişletilebilir olmadığını, dolayısıyla farklı terminolojiye ihtiyaç olduğunu öne sürüyor. Birçok bilgisayar terimi, insan veya biyolojik kelimeleri metafor olarak kullanır.

Wikipedia’da Anakart Terimi

Anakart (ana kart, ana devre kartı, mb, mboard, arka panel kartı, ana kart, sistem kartı, mantık kartı (yalnızca Apple PC’lerde) veya mobo olarak da adlandırılır) genel olarak ana baskılı devre kartıdır (PCB). amaçlı bilgisayarlar ve diğer genişletilebilir sistemler. Merkezi işlem birimi (CPU) ve bellek gibi bir sistemin önemli elektronik bileşenlerinin birçoğu arasında iletişimi tutar ve sağlar ve diğer çevre birimleri için konektörler sağlar. Bir arka panelden farklı olarak, bir anakart genellikle merkezi işlemci, yonga setinin giriş/çıkış ve bellek denetleyicileri, arabirim konektörleri ve genel kullanım için entegre edilmiş diğer bileşenler gibi önemli alt sistemleri içerir.

Anakart (mainboard), ismini nereden almış olabilir ve neden anakart denilmiştir?
Anakart (mainboard), ismini nereden almış olabilir ve neden anakart denilmiştir?

Anakart, özellikle genişleme yetenekleri olan bir PCB anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kart genellikle çevre birimleri, arabirim kartları ve ek kartlar içeren, kendisine bağlı tüm bileşenlerin “anası” olarak adlandırılır: ses kartları, video kartları, ağ kartları, ana bilgisayar veri yolu adaptörleri, TV alıcısı kartları , IEEE 1394 kartları; ve çeşitli diğer özel bileşenler.

Bakınız: İşlemci Nedir? İşlemciler aynı anda ne kadar işlem yapabilme kapasitesine sahiptir?

Profesyonel CAD İş İstasyonlarında kullanılan Dell Precision T3600 Sistem Anakartı. 2012 yılında üretilmiştir

Benzer şekilde, anakart terimi, lazer yazıcılardaki, televizyon setlerindeki, çamaşır makinelerindeki, cep telefonlarındaki ve sınırlı genişletme yeteneklerine sahip diğer gömülü sistemlerdeki panoları kontrol etmek gibi, tek bir karta sahip olan ve ek genişletme veya yeteneği olmayan bir cihazı tanımlar.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.