Genel

2019’un En Popüler Programlama Dilleri

Kodlamayı öğrenmek için iyi bir zaman. Programlama öğrenmek istiyorsunuz. İşte size dünya genelinde, günümüz ihtiyaçlarına cevap veren programlama dilleri listesini hazırladık. Bu liste ülkeden ülkeye değişiklik göstereceği için Türkiye’de kullanılan programlama dillerinde farklılıklar olabilir.( Okullarımızda C# dili öğretildiği düşünülürse)

 

İşgücü İstatistikleri Bürosu’na göre iş piyasası büyüyor ve yazılım mühendisleri için talep artıyor. Fakat bir programlama işine inmeden önce, en az bir ana programlama dili öğrenmeniz gerekir.

Bu, günümüzün teknoloji odaklı dünyasında yaygın bir deyiş. Her endüstri, teknoloji tarafından kökten değiştirilmiştir ve iş liderleri, şirketlerinin odak noktası haline getirmektedir.

İşte bu yüzden en popüler ve etkili programlama dillerine bakıyoruz. Program geliştiriciler için bu listeyi dikkate al. Mevcut geliştiriciler için, yeteneklerinizi geliştirmek ve önümüzdeki on yıl boyunca kendinizi değerli kılmak için bir şanstır.

Seçilecek programlama dilinde dikkat edilmesi gereken temel noktalardan biri de hedeflenen platformdur. Web’de front-end uygulama geliştirmek için JavaScript diline odaklanmak gerekirken, back-end kısmı için PHP, Python vb. dillere odaklanmak gerekir.

En iyi programlama dillerini göz önünde bulundurarak bakmak için yüzlerce ölçüt var, ancak en yetkili birkaçına odaklanan tiobe indexi verilerinden faydalandık.

TIOBE INDEX: Internette over-flow gibi bir çok sitede tartışılan ve arama kriterlerinde öne çıkan programlama dillerinin listesini aylık olarak kendi sitesinde güncellemektedir. Otuzdan fazla kritere göre hazırladığı en çok kullanılan programlama dilleri listesi aşağıdaki gibidir.

Dünya çapındaki profesyonel geliştiricilerin sayısı, eğitim kursları ve üçüncü taraf satıcılar gibi değişkenlerdeki Tiobe faktörleri. Bu bilgilerin çoğu arama motoru sonuçlarını analiz etmekten geliyor. İşte Tiobe Endeksinin nasıl üretildiğine dair bir açıklama.

En Popüler Programlama Dilleri

 

Yukarıdaki grafik,  4 Ocak 2019’e kadar en popüler 20 programlama dilini göstermektedir.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.