Windows Form

C# DataGridView1 Seçili Satırı DataGridView2′ ye Aktarma

Bu örnekte C# Windows Form da dataGridView1 de seçilen satırın butona tıklandığında dataGridView2 ye aktarımını sağlayacağız. Örnek için Form içine 2 adet dataGridView ve 1 adet button ekliyoruz.

DataGridView1 için SelectionMode özelliğini FullRowSelect olarak ayarlayarak tüm satırın seçilmesini sağlayın.

DataGridView1 içine Form_Load içinde deneme amaçlı bir kaç kayıt ekleyerek Button için seçili satırı kopyalama kodlarını yazacağız.

Ayrıca Form_Load bölümünde dataGridView kontrolleri için sütunlarımızıda oluşturacağız.

Kodları yazdıktan sonra projeyi çalıştırdığımızda aşağıdaki görüntüyü elde edeceğiz.

Form_Load için C# Kodları:

Button1_Click için C# Kodları:

 

About the author

admin

3 Comments

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

  • Selamlar hocam , peki tüm satır değilde belirlediğimiz öğeleri akatarabilir miyiz ? örneğin datagrivviev1 de ; ıd, kategori ve açıklama bulunuyor, datagridviev2 de sadece id ve kategori bulunsa bu şekilde aktarım nasıl yapabiliriz ?

    • sql den select komutuyla almak istediğin columnları seçebilirsin
      örn:
      using (SqlCommand cmd = new SqlCommand(“SELECT Id, AlarmText, FROM (senin database in) uyg1 WHERE Id IS NOT NULL”,con)

  • Merhaba hocam yaptığım projede form üzerinde iki datagridview var birisi dtÜrünler adında birisi dtAlinan adında dtÜrünlere ben verilerimi sql üzerinden çekiyorum yani halihazırda bana zaten ürünlerimin adı fiyatı vs geliyor ama benim yapmmak istediğim burada dtÜrünler adlı datagridden seçtiğim herhangi bir ürünü aradaki ekle butonu ile dtAlinan datagridviewi na yazdırmak istiyorum pek bir şey bulamadım yapay zekada bir şey yapamadı yardımcı olursanız sevinirm