C#

HashSet Nedir?

HashSet Nedir?

HashSet<T>: Bir kümedeki elemanları almak için basit bir söz dizimi sunan bir koleksiyon üyesidir.  C# V3 ve .NET 3.5 ile  dile dahil edilmiştir. Unutmadan HashSet her değerden sadece bir tane içerebilen bir koleksiyondur.

Veritabanı üzerinde büyük miktarda okuma / yazma işlemi gerçekleştirmek zorunda olan uygulamalarda, veriler istemci uygulamasının yürütüldüğü yerel bellek (önbellek) içinde depolaması gerekir. Önbelleğe alma zorunlu olmamakla birlikte, bu yaklaşımın yararı uygulamanın performansını artırmaktır.

Bu, sık yapılan çağrıları veritabanına indirgeyerek uygulama performansının iyileştirilmesine yardımcı olur. Koleyksiyon sınıfları, daha sonra okuma / yazma işlemleri için bu bellek bölümünü kullanırlar. Bu koleksiyonlardan bazıları şunlardır.

  • List
  • Dictionary
  • HashSet
  • Queue

Set Sınıfları (HashSet , SortedSet)

C# programlamada, ArrayList, List gibi koleksiyonlar, herhangi bir çoğaltmayı kontrol etmeden sadece değerlerini ekler. Yinelenen verileri engellemek için, .NET Set adında koleksiyonları kullanır. Bu, farklı öğeleri içeren bir koleksiyon türüdür.

İki tür set vardır, SortedSet ve HashSet.  SortedSet, verileri sıralanmış sırayla depolar ve aynı zamanda çoğaltmayı da ortadan kaldırır. HashSet’de ise sıralama olmadan eklediğiniz sırada verileri alırsınız.

C# HashSet Kullanımı

Örnek: HashSet tekrarlanan

Önemli Notlar:

HashSet <T> ile ilgili önemli olan şudur: adında. Setler ile yapabileceğiniz tek şey, üyelerinin neler olduğunu ve bir öğenin üye olup olmadığını kontrol etmektir. Tek bir öğeyi (örneğin set [10]) alıp alamayacağınızı sormaktır, setin 10. öğesi gibi bir şey yoktur.

Bir setteki öğelerin sıralaması yoktur. {1, 2, 3} ve {2, 3, 1} kümeleri aynı üyeye sahip oldukları için her açıdan aynıdır ve üyelik önemli olanlardır.

HashSet <T> üzerinde yineleme yapmak biraz tehlikelidir, çünkü bunu yapmak, kümedeki öğeler üzerinde bir emir verir. Bu düzen gerçekten setin bir özelliği değil. Bir koleksiyondaki öğelerin sıralaması sizin için önemliyse, bu koleksiyon doğru bir tercih olmayacaktır.

 

Daha detaylı bilgi için şu yazıyı inceleyebilirsiniz: https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/standard/design-guidelines/guidelines-for-collections

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.