C# Windows Form

C# Windows Form Örnekleri

Şimdiye kadar konsol tabanlı uygulamalar oluşturmak için C# ile nasıl çalışacağımızı gördünüz. Ancak gerçek hayattaki bir senaryoda normalde Windows Forms veya Web tabanlı uygulamalar kullanılır.

Bu yazıda bir Windows tabanlı uygulamaları nasıl oluşturabileceğimize odaklanacaktır. Ayrıca, Windows uygulamalarının çeşitli unsurlarıyla nasıl çalışılacağına dair bazı temel örnekler de göreceksiniz.

Bir  Form uygulaması Windows İşletim sistemi üzerinde çalışan bir uygulamadır. Bir Windows Form uygulamasında normalde label, textbox, listbox, button, datagrid vb. controller bulunur.

Aşağıdaki örneklerle Windows Form oluşturmayı basit bir şekilde öğrenmeniz hedeflenmiştir.

C# Windows Form Örnekleri


Örnek 1: C# Santigrat Derece – Fahrenhayt Çevirme

Derece olarak textbox1 e girilen değerin butona basıldığında Fahrenhayt’a çevrilmesi için Button1’e yazılacak kodlar:

Örneği Fahrenhayt’tan Santigrat’a çevirecek şekilde çalıştırmak için ise kodları aşağıdaki şekilde düzenlemek yeterli olacaktır.


Örnek 2: Kullanıcının Girdiği Aralıktaki Asal Sayıları Listeleme

Bu yazımızda kullanıcının belirlediği başlangıç ve bitiş sayıları arasında bulunan Asal Sayıları listeleme ve kaç tane Asal Sayı olduğunu gösterme işlemi yapan bir örnek gerçekleştireceğiz.

Buton’a çift tıklayarak Button_Click olayına aşağıdaki kodları yazıyoruz.


Örnek 3:Girilen mesajı girilen sayı kadar ekrana uyarı olarak yazdırma

Göster butonunun click olayı


Örnek 4: Buton Yakalama Örneği

 


Örnek 5: C# Windows Form ile Yazılı Ortalaması Hesaplama

C# Windows Form ile 2 yazılı ve 1 sözlü notu girilerek Ortalamayı hesaplayıp Ekrana yazdırmak için oluşturulmuş uygulama örneği:


Örnek 6: C# ProgressBar Renk Değiştirme

Kodlarımıza geçiyoruz. Bu örneğimizde butona basıldığında progressBar1 için Kırmızı renk, progressBar2 için Mavi renk, progressBar3 için Siyah renk ve progressBar4 için Sarı renk ayarlaması yaparak kod üzerinde rasgele değerler vereceğiz. www.algoritmaornekleri.com

Kodlarımızı yazdıktan sonra yapmamız gerek bir işlem daha kalıyor.  Solution Explorer penceresinde “Program.cs” dosyasına çift tıklıyoruz ve burada yer alan;

satırını siliyoruz ya da aşağıda görüldüğü gibi açıklama satırı haline getiriyoruz.


Örnek 7: Bu örnekte kullanıcıdan bir aldıktan sonra 0’dan başlayarak kullanıcının girdiği sayıya kadar olan sayıları toplatıyoruz.Kullanıcıdan aldığımız bir sayıyı ilk önce değişkene atayıp daha sonra for döngüsü kullanarak toplam değişkenine aktarıp textbox içine yazdırıyoruz.


Örnek 8: Kullanıcıdan 2 sayı alınıyor ve bu sayılar checkbox’ların işaretlenme durumuna göre işlem yapılıp listbox’a yazdırılıyor. www.algoritmaornekleri.com


Örnek 9: İki text kutusundaki metni birleştir


Örnek 10: Butona tıkladıkça sayıyı arttırma


Örnek 11: Listbox içindeki sayıları toplama

Button1_Click için C# kodları aşağıdaki gibi olacaktır.

 

Örnek 12: C# ComboBox SelectedIndexChanged Olayı

ComboBox’ta seçilen dizinin ne zaman değiştirildiğini belirlemek için bu olay için bir olay işleyicisi oluşturabilirsiniz.

ComboBox’taki geçerli seçime göre diğer denetimlerde bilgi görüntülemeniz gerektiğinde bu özellikten faydalanılabilir.

Örneğimizde combobox kontrolünde seçilen elemana göre listbox ‘ a eleman ekleyeceğiz. combobox1 içinde seçilen ilin ilçelerini listbox içinde göstereceğiz. www.algoritmaornekleri.com

Form yüklendiğinde combobox içine elemanların eklenmesi;

combobox1 seçim değiştiğinde çalışacak kodlar;


Örnek 13: C# Listbox’ a Veri Ekleme – Silme

Bu örneğimizde Formumuza eklediğimiz Listbox kontrolüne veri ekleme ve silme ve listbox içeriğini temizleme işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Ekle Butonuna basıldığında girilen ad ve soyad bilgisinin birleştirilerek  listBox’ a eklenmesini, ekleme işlemi tamamlandıktan sonra textbox içeriklerinin temizlenmesini sağlayalım.

Sil Butonu için listbox içinde seçilen elemanın silinmesini, eğer elemanseçilmemişse bir mesaj penceresi ile eleman seçimi yapılmasını isteyelim.

Son olarak TEMİZLE buttonuna basıldığında listbox içeriğinin boşaltılmasını sağlayalım.

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.