C#

C# String (Metin) Bölme

Bazen kayıtları veri tabanında belirli işaretlere göre tek bir alanda tutmak isteriz.

Örn: hobileri virgüller ile ayırıp tutmak. Yada bir coğrafi konumun enlem ve boylam değerlerini özel semboller( virgül vb) ile ayırarak tutmak.

Örnekleri uzatmak mümkün. Veri tabanındaki bu birleştirilmiş kayıtları program tarfında parçalamak için split metodu kullanılır.  Split metodu bütün programlama dillerinde (java, php, python vs.) olan bir metotdur.

Split metodunun temel çalışma şekli şöyledir. Bir dizgeyi (karakter dizisi) belirli bir ayraç ile parçalayıp, parçalardan bir dizi döndürür.

Kullanım 1: C# string nesneleri ile kullanılır.  Aşırı yüklenmiş bir metottur fakat en sık kullanım şekli ayırıcı olarak bir karakter(char) girilmesi ile yapılır.

Örnek:

 

Kullanım 2: C# split metodunun aşırı yüklenmiş bir metot olduğunu yazmıştım. Karakterlerden oluşan bir dizi ile birden fazla karakter ile de parçalamak mümkündür.

Örnek: 2018/05/03 14:50 şeklindeki tarihi parçalara ayırma

 

 

Örnek:  Bir dizge içinde virgüller ile ayrılarak tutulan hobileri parçalayıp ekrana foreach döngüsü ile yazdırma

 

Örnek: Bir cümledeki kelimelerin sayısını bulma. C# ile cümleyi kelimelere ayırma işlemi için split metodunun ayraç değerini boşluk karakteri olarak ayarlarız.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.