C#

C# Karar Yapıları

Karar verme yapıları, programcının değerlendirilecek veya program tarafından test edilecek bir ya da daha fazla koşulu, koşulun doğru olarak tespit edilmesi durumunda gerçekleştirilecek  ifadelerin yanı sıra isteğe bağlı olarak koşulun yanlış olması durumunda yerine getirilecek diğer ifadeleri belirlemesi için kullanılır.

Programlama dillerinin çoğunda bulunan tipik bir karar verme yapısının genel şekli aşağıdadır.

C#, aşağıdaki karar verme ifadelerini sağlar. Ayrıntılarını kontrol etmek için aşağıdaki linklere tıklayın.

Sıra İfadeler ve Tanımları
1 if ifadesi Bir if ifadesi bir ya da daha fazla ifadeyle takip edilen bir boolean ifadesinden oluşur.
2 if…else ifadesi Bir if ifadesinde, şart ifadesi yanlış olduğunda yürütülebilen isteğe bağlı başka bir deyim tarafından izlenebilir.
3 iç içe if ifadesi if yada else if deyiminin içinde başka bir if yada else if ifadelerini kullanabilirsiniz.
4 switch ifadesi Bir switch ifadesi, bir değişkenin bir değerler listesiyle eşitlik açısından test edilmesine izin verir.
5 iç içe switch ifadesi Bir switch  ifadesinin içinde başka bir switch ifadesi yada her hangi bir program deyimini kullanabilirsiniz.

? : Operatörü

Koşul operatör if else deyiminin kısa yazımı olarak kullanılır. Karar yapılarını hakkında bilginiz yoksa yukarıdaki if else ifadesine tıklayın.

Koşul Operatörü

Ifade1, Ifade2 ve Ifade3 ifadelerinin yerleşimine dikkat ederek aşağıdaki açıklamayı okuyun.

Koşul Ifade1 değeridir. Koşulun doğru olması durumunda deyimden dönen değeri Ifade2, koşulun yanlış olması durumunda deyimden dönecek olan değeri Ifade3 olacaktır.

Örnek:

 

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.