C#

C# if else Kullanımı

C#’ta if kullanımı konusunu bir önceki yazıda açıklamıştım. Ancak her karar yapısı bir şart içerecek anlamına gelmez. Birden fazla durum kontrolü için programlama if else yapıları kullanılmaktadır.  if else yapısı ile birden fazla karar işlemini gerçekleştirilebilir.

if else yapısının kullanım şeklini göstermeden önce mantığından biraz daha bahsedeyim. if ile durum kontrolü yapılır. şartın sağlanmaması(FALSE) olması durumunda else kısmındaki kod yürütülür. Eğer else kısmında bir if daha varsa bu sefer buradaki if kontrol edilir. ikinci şart da sağlanmıyorsa kod aşağı doğru bu şekilde yürütülmeye devam eder.

C# if else yapısı kullanım şekli:

Açıklama: şart doğru ise ilk süslü parantezler şart doğru değilse else kısmındaki süslü parantezler yürütülür.

 

C# if else if kullanım şekli

Açıklama: yukarıdaki kodda program şart1 kısmına bakar eğer doğru ise ilk blok çalıştırılıp program şartlardan sonra devam eder. Eğer şart1 doğru değilse şart2ye bakar şart2 doğru ise bu bloktaki kodlar yürütülür, şart2 doğru değilse şart3 kontrol edilir.

Bu şekilde şartlardan biri sağlanana kadar kod bloğu kontrol edilir. Şartlardan hiç biri sağlanmıyorsa, kod else bloğuna bakar else varsa else yürütülür.

 

Örnek:

Örnek: Negatif, Pozitif yada 0 mı kontrolü

 

 

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.