C#

C# Döngüler

Program yazarken bir kaç kez aynı kodu yürütmemiz gereken durumlar olabilir. Bu yazıda düzenli olarak tekrar eden kodların yürütülmesi için gerekli kontrollerin listesini göreceksiniz. Tekrar eden ifadeler için kullanılan kontrollerin tamamına döngü kontrolleri denir.

Döngü kontrolleri, bir ifadeyi veya bir grup deyimi birden çok kez çalıştırmamıza olanak tanır ve aşağıdakiler, programlama dillerinin çoğunda bir döngü ifadesinin genel isimlendirmesidir.

Sıra Döngü ve Tanımı
1 while döngüsü Belirli bir koşul doğruysa bir ifadeyi veya bir grup ifadeyi tekrarlar. Döngü gövdesini çalıştırmadan önce koşulu test eder.
2 for döngüsü Birden çok kez bir deyim dizisi yürütür ve döngü değişkenini yöneten kodu kısaltır.
3 do…while döngüsüDöngü gövdesinin sonundaki durumu test etmesi dışında, while ifadesine benzer.
4 iç içe döngü örnekleri

Bir yada daha fazla döngü ve kontrolü kendi içinde terkar tekrar kullanabilirsiniz.

 

Döngü kontrol ifadeleri

Döngü kontrol deyimleri, yürütmeyi normal dizisinden değiştirir. Yürütme bir kapsamdan çıktığında, bu kapsama ait olan tüm nesneler bellekten kaldırılır.

C# programlama dilinde aşağıdaki döngü kontrol ifadeleri kullanılır.

Sıra Control İfadesi ve Tanımı
1 break ifadesiDöngüyü yada switch ifadesini sonlandırır.
2 continue ifadesiDöngünün kalan kısmını atlayıp döngü kontrolünün(şartın) test edilmesini sağlar.

Sonsuz Döngü

Bir koşul asla yanlış olmazsa, bir döngü sonsuz döngü haline gelir. For döngüsü geleneksel olarak bu amaç için kullanılır. For döngüsünü oluşturan üç ifadeden hiçbiri gerekmediğinden, koşullu ifadeyi boş bırakarak sonsuz bir döngü oluşturabilirsiniz.

Koşullu ifade olmadığında, doğru olduğu varsayılır. Bir başlatma ve artırım ifadesi de kullanılabilir, ancak programcılar sonsuz bir döngüyü belirtmek için for (;;) yapısını daha çok kullanırlar.

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

  • […] C# Döngüler konusundan bütün kontrollerin bir biri içinde kullanılabildiğini açıklamıştım. Aslında burada da yaklaşık olarak aynı açıklamaları yapacağım. Programlama aşamasında ihtiyaçlara bağlı olarak bazen döngüleri yada karar yapılarını bir birileri içinde kullanma ihtiyacımız olur. Aşağıdaki örnekler iç içe döngüleri kavramak adına hazırlanmış basit örneklerdir. […]