C++

C++ Kurulum

C++ öğrenmeye başlayacaksanız aşağıdaki programlar gibi uygulamaların bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.

C++ Editör

C++ programınızı yazmak için kullanılacaktır. Birkaç editörün örnekleri arasında Windows Not Defteri, Eclipse, Betbeans, Dev C++, VS Code, Code::Block gibi editörler mevcuttur. Metin editörünün adı ve sürümü farklı işletim sistemlerine göre değişebilir.

Düzenleyicinizle oluşturduğunuz dosyalar kaynak dosyalar olarak adlandırılır ve C ++ için bunlar genellikle .cpp, .cp veya .c uzantılıdır. C ++ programlamaya başlamak için bir metin editörü bulunmalıdır.

C++ Compiler

Bu, kaynak kodunuzu son çalıştırılabilir programa derlemek için kullanılacak gerçek bir C ++ derleyicisidir.

Çoğu C ++ derleyicisi, kaynak kodunuza hangi uzantıyı verdiğinizi umursamaz, ancak aksi belirtilmediyse, çoğu varsayılan olarak .cpp kullanır.

En çok kullanılan ve ücretsiz olarak kullanılabilen GNU C / C ++ / MinGW derleyicileri uygundur, farklı işletim sistemlerine bağlı olarak derleyiciler değişiklik göstermektedir.

Windows C++ Compiler Kurulum

GCC’yi Windows’a yüklemek için MinGW’yi yükleyebilirsiniz. MinGW’yi kurmak için MinGW ana sayfasına, www.mingw.org adresine gidin ve MinGW donwload sayfasının bağlantısını takip edin.

MinGW <sürüm> .exe olarak adlandırılması gereken MinGW yükleme programının en son sürümünü indirin.

MinGW’yi kurarken, en azından gcc-core, gcc-g ++, binutils ve MinGW çalışma zamanını yüklemelisiniz, ancak daha fazlasını da yüklemek mümkündür.

MinGW kurulumunuzun bin alt dizinini PATH ortam değişkeninize ekleyerek,  komut satırında basit adlarıyla belirtebilirsiniz.

Yükleme tamamlandığında, Windows komut satırından gcc, g ++, ar, ranlib, dlltool ve diğer birçok GNU araçlarını çalıştırabileceksiniz.

About the author

admin

2 Comments

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.