C++

C++ For Döngüsü

Döngüler, programlama algoritmalarının temel deyimlerinden bir tanesidir. Bir dizi işlemi bir veya daha fazla kez tekar etmek için döngüler kullanılmaktadır. Bu yazıda C++ dili ile for döngüsü kullanımını açıklayıp,  for döngüsüne örnekler vereceğiz. Her hangi bir C++ editörü ile aşaıdaki kodları kopyalayıp çalıştırabilirsiniz. (Ben Dev C++ ile for döngüsü kullanımı ve örneklerini hazırladım)

C++ for döngüsü yazım kuralı:

başlangıç : döngünün hangi sayıdan başlayacağını belirtir.

şart: başlangıç değerindeki değişken belirtilen şartı sağladığı sürece döngü tekrar eder. Döngüden çıkış da şart sağlanmadığında gerçekleşir.

adım: başlangıç değerinin göre artım  yada azalımı ifade eder.

 

Örnek: Ekrana 10 kez merhaba dünya yazdıran c++ örneği

Döngüde i=1 ile başlangıç değerini tanımlandı. i<=10 olduğu sürece süslü parantezler arasındaki kodlar çalıştırılacak sonra da i değeri 1 artacaktır (i++). Bu işlem i<=10 şartı bozulana kadar tekrar edecektir.

 

Örnek: C++ 1-100 arasındaki sayıların toplamını bulan program

 

Örnek: Kullanıcı tarafından girilen sayının faktöriyelini bulan program

 

DİKKAT:  Döngü ifadelerinde dikkat edilmesi gereken temel nokta döngünün bir noktada kırılması (break) yada şart  kısmının döngünün bir aşamasında gerçeklemek zorunda olduğudur. Eğer şart gerçekleşmezse yada döngü kırılmazsa, döngü sonsuz döngüye girecek ve programın kilitlenmesine sebep olacaktır.

 

Örnek: Aşağıdaki örnekte i>=1 şartı sürekli sağlandığı için döngü sonsuz döngüye girmiştir.

 

Örnek: C++ 1-100 arasındaki sayılardan 3’e yada 5’e bölünen sayıların toplamını yazdıran  Program

 

C++ for break Kullanımı

break ifadesi kullanıldığı aşamadan sonra döngü kırılmaktadır. continue ifadesinde döngü yinelenmesine rağmen, break ile her hangi bir şarta bakmadan döngüden çıkılmaktadır.

Örnek: Aşağıdaki örnekte döngü şartı 100den küçük olduğu sürece çalışacak şekilde ayarlanmasına rağmen i değeri 5 olduğunda döngü break ile kırılmaktadır.

 

C++ for continue Kullanımı

continue ifadesi ile döngü bir sonraki adımdan döngüyü yinelemektedir. Çalıştırıldığı aşamadan sonraki kodlar yürütülmemektedir.

 

Örnek: Aşağıdaki örnekte i değeri çift olduğunda döngü bir sonraki adıma atlıyor.

 

Diğer For Döngüsü Örneklerini Görmek İçin Tıklayın

About the author

admin

1 Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.