C++

C++ Diziler

C++, aynı tipteki sabit boyutlu bir sıralı array koleksiyonunu saklayan bir veri yapısı dizisini sağlar. Bir veri topluluğununu depolamak için bir dizi kullanılır, ancak bir diziyi aynı türden değişkenlerin bir koleksiyonu olarak düşünmek genellikle daha yararlıdır.

sayi0, sayi1, … ve sayi99 gibi bireysel değişkenleri bildirmek yerine, sayı ve sayi[0], sayi[1] ve…, sayi[99] gibi bir dizi değişkeni temsil etmek için bireysel değişkenler. Dizideki belirli bir öğeye bir dizin tarafından erişilir.

Tüm diziler bitişik hafıza konumlarından oluşur. En düşük adres, birinci öğeye ve son öğeye de en yüksek adrese karşılık gelir.

C++ Dizi Tanımlama

C++ ‘da bir dizi bildirmek için, programlayıcı elemanların türünü ve bir dizinin gerektirdiği eleman sayısını aşağıdaki gibi belirtir.

Buna tek boyutlu bir dizi denir. DiziBoyutu , sıfırdan büyük bir tamsayı sabiti olmalı ve herhangi bir geçerli C++ veri türü olabilir. Örneğin, double sayilar denen 10 öğeli bir dizi bildirmek için bu ifadeyi kullanın.

Dizilere İlk Aşamada Değer Atama

C++ dizi elemanlarını tek tek başlatabilir veya aşağıdaki gibi tek bir deyim kullanarak başlatabilirsiniz.

Parantez {} arasındaki değerlerin sayısı, dizi için köşeli ayraçlar [] arasında bildirdiğimiz öğe sayısından daha büyük olamaz. Aşağıda dizinin tek bir elemanını atamak için bir örnek –

Dizinin boyutunu ihmal ederseniz, başlatma işlemini yürütecek kadar büyük bir dizi oluşturulur. Bu nedenle, eğer yazarsanız.

C++ Diziye Değer Atama

Yukarıdaki ifade, dizide 5 numaralı öğe değerini 50.0 değerini atar. 4. indekse sahip olan diziler 5, yani son eleman olacaktır, çünkü tüm diziler, temel indeks olarak da adlandırılan ilk elementlerinin indeksi olarak 0’a sahiptir. Yukarıda tartıştığımız aynı dizinin resimsel temsili aşağıdadır.

C++ Diziden Okuma

Dizi adının indekslenmesiyle bir öğeye erişilir. Bu, elemanın dizinini dizinin adından sonra köşeli parantez içine yerleştirerek yapılır. Örneğin

Yukarıdaki ifade diziden 10. öğe alacaktır.

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.