C++

C++ Değişkenler

Değişkenler, programlarımızdaki verilerin tutulduğu adlandırılmış bellek alanlarıdır.  C ++’daki her değişken, değişkenin belleğinin boyutunu ve düzenini belirleyen özel bir türe sahiptir. Aşağıdaki ifadeleri sağlayacak şekilde tanımlaması yapılabilir.

Bir değişkenin adı harfle r(ANSI standartlarında) , rakamlar ve alt çizgi karakterinden oluşabilir.

Bir harf veya alt çizgi ile başlamalıdır. Büyük ve küçük harfler farklıdır, çünkü C ++ büyük / küçük harfe duyarlıdır.

C++ program deyimleri deyimleri dışındaki ifadeler değişken ismi olarak kullanılabilir.(Örn int değişken adı olarak kullanılmaz)

 

Önceki yazılarda veri türlerinden bahsetmiştim. Aşağıdaki veri tanımlayıcıları ile değişken tanımlaması yapılır.

Sıra Tip ve Tanımı
1 bool

true /false boolean değer alır.

2 char

Bir bytelık veri alan tam sayı türüdür.

3 int

Doğal tam sayı veri türüdür.

4 float

Ondalıklı sayı türü.

5 double

Daha geniş ondalıklı sayı türü.

6 void

Dönüş olmadığını temsil eder.

7 wchar_t

Geniş bir karakter türü.

C++ ayrıca Enumeration, Pointer, Array, Reference, Data structure, ve Class türlerini tanımlamaya da izin verir.

Aşağıdaki işlemler bir değişken nasıl tanımlanıp kullanılacağını kapsamaktadır.

 

C++ Değişken Tanımlama

Bir değişken tanımlaması derleyiciye değişken için ne kadar alan oluşturulacağını söyler. Bir değişken tanımlaması değişken tipi, değişken adı  ve  varsa eşittir(=) ile değişkenin aldığı değer olacak şekilde tanımlanır.

Örnek:

C++ extern Değişken Tanımlama

Bir değişken beyanı derleyiciye verilen tip ve isimde bir değişken bulunduğunu ve böylece derleyicinin değişken hakkında tam bir ayrıntıya ihtiyaç duymadan daha fazla derleme için ilerlediğini garanti eder. Bir derleme bildiriminin yalnızca derleme sırasında anlamı vardır, derleyici programa bağlandığı sırada gerçek değişken tanımına ihtiyaç duyar.

Değişken bildirimi, birden fazla dosya kullandığınızda ve değişkeninizi, programın bağlandığı sırada kullanılabilen dosyalardan birinde tanımladığınızda kullanışlıdır. Herhangi bir yerde bir değişken bildirmek için extern anahtar sözcüğünü kullanmalısınız. C ++ farklı bloklarda bir değişkeni birden çok kez birdirme imkanı sunar, ancak bir dosyada, bir işlevde veya bir kod bloğunda yalnızca bir kez tanımlanabilir.

 

 

Aynı kavram, function beyanı sırasında da yapılır. Function beyanı önce yapılıp, fonksiyon her hangi bir yerde tanımlanabilir. Aşağıdaki örnek bu kavramı açıklamaktadır.

 

 

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.