C++

C++ Değişken Kapsamı

Bir değişken program içinde üç farklı bölgede tanımlanabilir. Değişken bu kapsamlara bağlı olarak program içinde ulaşılabilirlik durumu belirlenir.

  • Bir fonksiyon yada blok içinde yerel değiken olarak tanımlanabilir.
  • Bir fonksiyon parametresi olarak fonksiyon bildiriminde tanımlanabilir.
  • fonksiyonların dışında global değişken olarak  da tanımlanabilir.

Bir fonksiyonun ne olduğunu ve sonraki bölümlerde parametrenin ne olduğunu öğreneceğiz. Burada yerel ve global değişkenlerin neler olduğunu açıklayacağız.

Yerel Değişken

Bir fonksiyon veya blok içinte bildirilen değişkenlerdir. Sadece bu fonksiyon yada blok içinde kullanılabilirler. Yerel değişkenler kendi fonksiyonları dışında çalışmamaktadırlar. Aşağıdaki kullanım örneğini inceleyin.

 

Global Değişkenler

Global değişkenler, genellikle programın üstünde yer alan tüm fonksiyonların dışında tanımlanır. Global değişkenler, programınızın ömrü boyunca değerlerini koruyacaktır.

Global bir değişkene herhangi bir fonksiyon erişilebilir. Yani, global bir değişken, bildiriminin tamamlanmasından sonra tüm programınızda kullanılabilir. Aşağıda, global ve yerel değişkenleri kullanan örnek verilmiştir.

Dikkat: Bir program yerel ve global değişkenler için aynı ada sahip olabilir, ancak bir fonksiyon içindeki yerel değişkenin değeri tercih edilir.

 

Dikkat: Yerel bir değişken tanımlandığında, sistem tarafından otomatik başlatılmaz, bunu kendiniz başlatmanız gerekir.  Global değişkenler tanımlandığında, sistem tarafından otomatik olarak ilk değer ataması yapar. (İlk değer ataması yapılmadığında oluşacak durum)

Veri Tip Başlangıç değeri
int 0
char ‘\0’
float 0
double 0
pointer NULL

 

 

About the author

admin

1 Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.