C Dili

C Örnekleri

C ile İki Sayının Toplamı (Örnek)

C programlama dilinde iki sayının toplamı:

Çıktı:

 

İki sayının toplamını pointer kullanarak yapan C programı

C Bölme İşlemi (Örnek)

C programlama dilinde iki türünde bölme işlemi yapılıyorsa bölme işleminin sonucu ondalıklı kısım olmadan yapılacaktır. Fakat bölme işlemi yapılırken çıkacak tür belirtlirse bölme işleminin sonucunu ondalıklı olarak verecektir.

Örnek: İki int türünde bölme işlemi sonucu ondalık kısmı olmadan gösterilmektedir. (sonuc = x / y )

 

Örnek: Tür dönüşümüne dikkat edilirse ondalık bölümünü de dikkate alınacaktır. (sonuc =(float) x / y )

C Girilen Sayının Tek Çift Olduğunu Yazdıran Program (Örnek)

Bir programlama dili öğrenilirken mod alma ve karar yapıları ile ilgili yapılan en basit uygulama sayının tek mi çift mi olduğunu yazdırma uygulamasıdır. Aşağıdaki kod kullanıcının girdiği sayının tek mi çift mi olduğunu ekrana yazdırmaktadır.

 

C Bitsel Operatör ile Sayının Tek Çift Olduğunu Bulan Program

Bir programlama dili öğrenilirken mod alma ve karar yapıları ile ilgili yapılan en basit uygulama sayının tek mi çift mi olduğunu yazdırma uygulamasıdır. Bu yazıda bitsel (&) operatörü ile son basamak karşılaştırması yapılarak sayının tek mi çift mi olduğunu bulacağız.

C Girilen Üç Sayıdan Büyük Olanını Bulan Program

Kullanıcının girdiği 3 sayıdan büyük olanının bulan program, if else if yapısını anlamak için en çok kullanılan örnektir. Bu yazıda if else yapısı yerine question mark yani soru işareti operatörü ile bu işlemin nasıl yapıldığını göstereceğim.

 

C dili ile kullanıcının girdiği 3 sayıdan büyük olanını bulan program

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.