Arduino

Arduino String Nesnesi

Bir önceki yazıda Char dizileri ile dize oluşturma kavramını açıklamıştık. Bu yazıda dize oluşturmanın ikinci yolu olan String nesnesi kullanacağız.

String Nesnesi Nedir?

Bir nesne hem veriyi hem de fonksiyonu barındıran bir yapıdır. String nesnesi ise bir değişken gibi dizge(metin) oluşturmak için kullanılır. String nesnesi nesne yönelimli programlama dillerindeki gibi dizgeler üzerinde işlem yapmayı sağlayan çeşitli metotları da barındırır.

Örnek:

Yukarıdaki kodu adım adım bir inceleyelim.

String tanımlayıcı ile mesaj adında bir nesne oluşturuldu ve içine “Her hangi bir mesaj” yazısı yazıldı. Sonra Serial.println ile veri port monitör ekranına yazdırıldı.

 

String nesnesi içerisinde metinsel işlemler için faydalı bazı metotları barındırdığını ifade etmiştik.  toUpperCase bunlardan bir tanesi bu metot mesaj içindeki yazının harflerini büyük harfe dönüştürmek için kullanılır.

 

mesaj nesnesi oluşturulduktan sonra içindeki veriyi değiştirmek için sadece = operatörü ile yeni değer aktarmak yeterli olur. Bu şekilde eski metnin bağlantısı düşürülüp yeni bir bağlantı yapılmış olur.

 

replace metotu ise aldığı iki parametre ile metinsel verinin içindeki eski değeri yeni değer ile değiştirir. Alınan ilk parametre eski, ikinci parametre yerine yazılacak olan yeni değeri ifade eder.

 

Metotlar içinde en faydalı olanlarından bir tanesi de length metodudur. Bu metot ile String nesnesinde bulunan karakter sayısını okuruz.

 

Arduino Metni Tam Sayıya Çevirme / Arduino String’i Integer’a Çevirme

Arduino String nesnesinin toInt ve toFloat metotları ile bir dizgeyi tam yada ondalıklı bir sayı türüne çevirebiliriz. Aşağıdaki kullanım örneği ile bu tür dönüşümüne örnek verilmiştir.

 

String nesnesinde kullanılan tüm metotlar ve nesnenin kullanımı ile ilgili daha fazla bilgi için arduino reference sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.