Arduino Program Yapısı – Bilişim & Programlama
Arduino

Arduino Program Yapısı

Bu bölümde derinlemesine, Arduino program yapısını inceleyeceğiz ve Arduino dünyasında kullanılan yeni terminolojileri öğreneceğiz. Arduino yazılımı açık kaynaklıdır. Java ortamının kaynak kodu GPL altında yayınlanır ve C / C ++ mikrodenetleyici kütüphaneleri LGPL altındadır.

Sketch – İlk yeni terminoloji “Sketch ” olarak adlandırılan Arduino programıdır.

Arduino Program Yapısı

Arduino programları üç ana bölüme ayrılabilir: Yapı, Değerler (değişkenler ve sabitler) ve Fonksiyonlar. Bu derste, Arduino yazılım programı hakkında adım adım bilgi edinecek ve herhangi bir sözdizimi veya derleme hatası olmaksızın programı nasıl yazabileceğimizi öğreneceğiz.

Yapısı ile başlayalım. Yazılım yapısı iki ana fonksiyondan oluşur. Yeni bir program açtığınızda yada örnek bir proje açtığınızda bu fonksiyonlar varsayılan olarak yüklenmektedir.

  • setup() fonksiyonu
  • loop() fonksiyonu

void setup:  Bir çizim sketch setup() işlevi çağrılır. Değişkenleri başlatmak, pin modlarını başlatmak, kütüphaneleri kullanmak vb. için kullanılır. Kurulum fonksiyonu, güç açıldıktan veya Arduino kartının sıfırlanmasından sonra yalnızca bir kez çalışır.

void loop: Başlangıç değerlerini  ve ayarlarını bir setup() işlevi oluşturduktan sonra, loop() işlevi tam olarak isminin önerdiği şeyi yapar ve programınızın değişmesine ve yanıt vermesine izin vererek art arda döngüler yapar. Arduino kartını aktif olarak kontrol etmek için kullanılır. Kart kapatılana kadar döngüleri tekrar eder.

 

 

 

 

 

Yorum yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: