Arduino

Arduino Kurulum

Arduino UNO kartının ana bölümlerini öğrendikten sonra, Arduino IDE’nin nasıl kurulacağını öğrenmeye hazırız. Bunu öğrendikten sonra, programımızı Arduino kartına yüklemeye hazır olacağız.

Bu bölümde, basit adımlarla, bilgisayarımızdaki Arduino IDE’nin nasıl kurulacağını ve USB kablosunu kullanarak programın kartla bağlantısını hazırlamayı öğreneceğiz.

Adım 1: İlk önce Arduino kartınızı  ve bir USB kablonuzu almalısınız. Arduino UNO, Arduino Duemilanove, Nano, Arduino Mega 2560 veya Diecimila’yı kullanmanız durumunda USB programa bağlayacağınız standart bir USB kablosuna (A fişi B fişine) yada Arduino Nano kullanmanız durumunda, A’dan Mini-B’ye dönüştüren kabloya ihtiyacınız olacaktır.

 

Adım 2: Arduino IDE’nin farklı versiyonlarını Arduino Resmi web sitesindeki SOFTWARES/DOWNLOAD sayfasından edinebilirsiniz. İşletim sisteminizle uyumlu olan yazılımınızı seçmelisiniz (Windows, IOS veya Linux). Dosya indirme işlemi tamamlandıktan sonra dosyayı açın. Windows Installer kullanıyorsanız. Next next yaparak kurulumu rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

 

Adım 3:  Arduino Uno, Mega, Duemilanove ve Arduino Nano, USB bağlantısını bilgisayardan veya harici bir güç kaynağından otomatik olarak alır. Bir Arduino Diecimila kullanıyorsanız, kartın USB bağlantısından güç çekmek için yapılandırıldığından emin olmalısınız. Güç kaynağı, USB ve güç jakları arasındaki üç iğnenin ikisine uyan küçük bir plastik parçası olan bir bağlantı teli ile seçilir. USB portuna en yakın iki pimde olduğunu kontrol edin.

USB kablosunu kullanarak Arduino kartını bilgisayarınıza bağlayın. Yeşil güç LED’i (etiketli PWR) yanmalıdır.

Adım 4: Arduino IDE yazılımınız indirildikten sonra, klasörü açmanız gerekir. Klasörün içinde, uygulama simgesini bir sonsuzluk etiketiyle (arduino.exe) bulabilirsiniz. IDE’yi başlatmak için simgeye çift tıklayın.

Adım 5: İlk programı yazalım.  Yazılım başladıktan sonra iki seçeneğiniz var –

  • Yeni bir proje oluştur.
  • Mevcut bir proje örneğini açın.

Yeni proje açmak için Dosya sekmesinden Yeni butonuna tıklıyoruz.

Mevcut bir proje örneği açmak içinse Dosya sekmesinden Örnekler Butonuna tıklıyoruz. En basit uygulama olan blink örneğini seçiyoruz.

 

Adım 6:  Programınızı panele yüklerken herhangi bir hatayı önlemek için, bilgisayarınıza bağlı olan kartla eşleşen doğru Arduino kart adını seçmelisiniz.

AraçlarKart sekmesine gidin ve kartınızı seçin

 

Adım 7: Seri Port seçimini yapın.  Araçlar → Seri Bağlantı Noktası menüsüne gidin. Bunun COM3 veya daha yüksek olması muhtemeldir (COM1 ve COM2 genellikle donanım seri portları için ayrılmıştır). Bunu öğrenmek için Arduino kartınızı ayırabilir ve menüyü tekrar açabilirsiniz, kaybolan giriş Arduino kartında olmalıdır. Kartı yeniden bağlayın ve bu seri bağlantı noktasını seçin

 

Adım 8: Programı kart yükleyin. Programımızı panele nasıl yükleyebileceğimizi açıklamadan önce, Arduino IDE araç çubuğunda görünen her sembolün işlevini göstermeliyiz

1 – Herhangi bir derleme hatası olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır.

2 – Arduino kartına bir program yüklemek için kullanılır.

3 – Kısayol yeni bir skeç oluşturmak için kullanılır.

4 – Örnek çizimden birini doğrudan açmak için kullanılır. / Çiziminizi kaydetmek için kullanılır.

5 – Seri monitör, seri veriyi panodan almak ve seri verileri panoya göndermek için kullanılır.

Şimdi, sadece çevrede “Yükle” düğmesine tıklayın. Birkaç saniye bekleyin; Yanıp sönen kart üzerindeki RX ve TX LED’leri göreceksiniz. Yükleme başarılı olursa, durum çubuğunda “Bitti” mesajı görüntülenir.

Not – Arduino Mini, NG veya başka bir kartınız varsa, Arduino Yazılımındaki yükleme düğmesine tıklamadan hemen önce, kartı sıfırlama düğmesine basmanız gerekir.

 

 

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.